Seviyeli Sohbet Nedir Nasıl Yapılır?

yorum yok
26 okuma
8 Ağustos, 2019
Seviyeli sohbet nedir? Seviyeli sohbet nasıl yapılır?

Seviyeli Sohbet Nedir?

Merhaba arkadaşlar, seviyeli sohbet nedir? ve nasıl yapılır? bugün sizlere bunlardan bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere bir çok sohbet sitesi ve seviyeli sohbet odaları girişi mevcuttur, bu siteler anlık ve canlı sohbetler edilmek için kullanılır ve insanlar sıklıkla ziyaret ederler.

Seviyeli bir sohbet ortamı oluşturmak  için öncelikle kanal kurallarını yeniden düzenlemeniz ve insanları bu doğrultuda sohbet etmeye zorlamalısınız. Toplum kuralları ve ahlak kuralları çerçevesinde seviyeli ve saygılı bir ortam oluşturabilir, kullanıcılarınızı doğru kelimelerden giriş yapmasını sağlayarak site içerisindeki hiyerarşiyi sağlayabilirsiniz.

Yasanın gerektirdiği ve katı kural olarak bilinen bir gerçek var ki, o da şudur… 18 yaş sınırının altındaki kullanıcıları tespit edip kanaldan uzaklaştırmanız gerekiyor. Belli yaş sınırının üzerindeki insanları kanal içerisinde bulundurmak demek, toplum kurallarını bilen insanların sizinle sohbet ediyor olduğunu gösterir.

Tabi ki seviyeli sohbet ortamı oluşturmak demek, belli başlı yaşın üzerindeki insanlarla sohbet sitelerinde buluşmak demek değildir. Bin bir çeşit insanın var olduğu gibi ne yazık ki toplumumuzda görgüsüz insanlarında mevcut olduğu gerçeğini değiştirmez… Bu sebeple sunucu içerisinde sohbet eden ve muhabbeti sohbeti sevilen, saygı gören ve saygı gösterebilen kullanıcıları yetkili listelerinize eklemeniz gerekmektedir.

Seviyeli ve saygılı insanların yetkili listenizde bulunması ve insanların bu insanları örnek alarak sohbet etmesinin önemi büyüktür. Atalarımızın da dediği gibi, Ne ekersen onu biçersin. Günümüz şartlarında İRC Sohbet kuralları tüm sunucularda benimsenmiş ve tüm sohbet sunucuları aynı kurallar çerçevesinde hareket etmektedirler. Peki bu kurallar nelerdir? kısaca bunlardan da bahsetmek istiyorum.

  1. Küfür, hakaret, argo ve rencide edici tüm söylemler ve davranışlardan uzak durmak.
  2. Siyasi görüşler belirtmek, tartışmak, siyaset hakkında bilgiler paylaşmamak ve paylaştırmamak.
  3. Din üzerinden tartışma çıkaranları uzaklaştırmak ve dinlere hakaret edecek davranışlar sergilememek.
  4. Irkçı söylemler yaracak muhabbetlere engel olmak, bu tür muhabbet edenleri uzaklaştırmak.
  5. Kişisel bilgilerini paylaşan insanları uzaklaştırmak, örnek telefon numarası veya TC kimlik numarası paylaşımlarına engel olmak.
  6. Sosyal medya veya özel site linklerini engellemek.
  7. Cinsel sohbet ve benzeri muhabbetleri kanal genelinde yasaklamak.
  8. Sunucu görevlilerine hakaret eden ve saygısızlık gösteren kullanıcıları uzaklaştırmak.
  9. Site içerisindeki kullanıcıları başka sohbet sitelerine davet edenleri engellemek.
  10. Radyo platformunda siyasi içerikli ve küfürlü şarkıların çalınmasına engel olmak, bu tür şarkı isteğinde bulunanları uzaklaştırmak.

Yukarıda kısaca seviyeli sohbet nasıl yapılır ve kurallar oluşturarak, kullanıcıların seviyeli insanlardan oluşmasını sağlamanın özetini sizinle paylaştık. Bu tür kurallar ile insanları daha seviyeli ve saygın sohbete davet etmiş olursunuz.


Bir önceki yazımda « makalem var.
Doqancan Pusat

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

mIRC Sohbet odaları

İRC Sohbet Odaları Merhaba değerli dostlar, İRC sohbet odaları olarak sizlere ...

güzel sohbet burada

Merhaba değerli Gönül.Net kullanıcıları. Sitemiz Sohbet hizmeti verdiği gibi ...

Tüm Akıllı Cihazlarda Sohbet

Tüm Akıllı Cihazlarda Sohbet, İnsanlar doğaları gereği yalnızlığı ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?